aipm

Президент Асоціації AIPM Ukraine Анатолій Ревін прокоментував питання ціноутворення на лікарські засоби

Як ведуть себе ціни на імпортні лікарські засоби в умовах зниження курсу долара? Чи мали б ціни реагувати на зміцнення національної валюти зменшенням? Президент Асоціації AIPM Ukraine Анатолій Ревін дав інтерв’ю кореспонденту Укрінформ та відповів на ці питання.

“Якщо нафта і нафтопродукти в Україні здебільшого імпортні, то понад 70% ліків, як стверджують експерти, — вітчизняні. Але великий відсоток вітчизняних препаратів — не єдиний фактор, через який падіння цін на імпортні медичні препарати не відчувається. Президент Асоціації представників міжнародних фармацевтичних виробників в Україні Анатолій Ревін вважає, що це залежить не тільки від виробників ліків, а ще й від каналів дистриб’юції. “Теоретично так, коли курс росте — ціни підвищуються, коли курс падає — ціни мають зменшуватись. Але в умовах ринку, на якому працюють як вітчизняні, так і зарубіжні виробники, їх не можна підвести під один знаменник, оскільки ціноутворення і джерела постачання у них різні. Дистриб’ютор, який закуповує товар безпосередньо за валюту, а продає за гривню, звісно, ризикує і від цих ризиків намагається захиститись, встановлюючи на товар відповідну націнку під час зростання курсу” – вважає експерт.

Посилання на повну статтю Укрінформ 

Коли ж коливання курсу валют стануть відчутними покупцеві медичних засобів? “Це залежить не лише від виробників, а й від дистриб’юторів та аптек – вважає Анатолій Ревін. – Коли курс валют коливається, дистриб’ютор може змінити свій прайс-лист, виходячи з того за яку грошову одиницю він придбав товар. Якщо дистриб’ютор придбав товар за валюту, наприклад, в січні, коли курс був один, а продає його зараз, коли курс вже інший, то він усі понесені витрати має закласти в ціну товару. Але мова йде про великі партії товару, які продаються не за день і не за тиждень. Тому часу треба багато. Наприклад, в аптеках сьогодні продається те, що вироблено, можливо, минулого літа чи осені. І ціна на неї встановлюється виходячи з того, за яку ціну на той час купив товар дистриб’ютор. Якщо курс стабільний тривалий час, то і ціна на товари, куплені за валюту, – зменшується, так як ризики відсутні. Але під час несподіваних коливань ціни можуть зростати. І це стосується не тільки імпортних ліків, а абсолютної більшості як імпортних, так і вітчизняних товарів”.

Але загалом, на думку експертів, помітна тенденція: все більше препаратів виробляються в Україні. “Тому питання щодо зниження ціни треба задавати і вітчизняним виробникам — вони ж також підвищують ціну на свою продукцію, виходячи з того, що імпортні складові препаратів дорожчають разом зі зміною курсу. За даними аналітичної компанії “Проксіма ресерч”, частка продажів вітчизняних упаковок ліків в аптеках за останнє десятиріччя зросла з 65% у 2008 до 76% у 2017 ” – говорить Анатолій Ревін.