aipm
У відповідь на звернення Міністерства охорони здоров’я України прибула Європейська Місія ВООЗ, яка провела робочу консультативну та методологічну зустріч з модераторами підгруп, що займаються процесом розробки Національної політики з лікарського забезпечення.
Науково-методологічну та коучингову сесію очолила директор департаменту технології охорони здоров’я та лікарських засобів Європейського регіонального бюро ВООЗ Ханне Бак Петерсен за участю співробітника департаменту Гійома Деде, експерта ВООЗ з питань забезпечення якості лікарських засобів Жана-Мішеля Кодрона та національного фахівця у справах фармацевтичного забезпечення бюро ВООЗ в Україні Станіслава Князькова. Міністерство охорони здоров’я України представила Перший заступник Міністра Олександра Павленко, яка координує законодавче врегулювання майбутньої Національної політики лікарського забезпечення.
Відкриваючи першу робочу зустріч експертів ВООЗ з національними експертами України, Олександра Павленко зазначила, що 2016 рік має стати поворотним у методології лікарського забезпечення України, це є одне із завдань, поставлених у рамках процесу реформування системи охорони здоров’я. А також підкреслила, що у процесі розробки Національної політики лікарського забезпечення Україна буде орієнтуватися на рекомендації ВООЗ. «Міністерство наголошує на важливості та необхідності формулювання державної політики у сфері обігу лікарських засобів та запровадження механізмів її впровадження, моніторингу ефективності у досягненні визначених цілей та пріоритетів. Опираючись на міжнародні стандарти, техніко-методологічна підтримка Всесвітньої організації охорони здоров’я сьогодні є дуже нагальна та цінна для усіх учасників процесу», – наголосила вона.
Міністерство охорони здоров’я, за її словами, забезпечує автономність роботи підгруп та мобілізацію ресурсів як на національному, так і на міжнародному рівні, сприяє у доступі до найкращої методологічної підтримки заради якості та об’єктивності процесу.
Ханне бак Петерсен нагадала, що основними цілями і стратегіями, на які спрямована Національна політика лікарського забезпечення, має стати доступність, якість та раціональне використання лікарських засобів, задля реалізації чого необхідним буде налагодження:
– ефективної і прозорої системи закупівель лікарських засобів за державні кошти;
– покращений доступ до лікарських засобів і виробів медичного призначення через ефективну регуляцію відповідно до рекомендацій ВООЗ;
– впровадження стратегічного довгострокового планування закупівель вакцин і основних життєво необхідних лікарських засобів.
Національна політика лікарських засобів, за її словами, це план дій з чіткими строками та стратегіями їх виконання, який має враховувати думку зацікавлених сторін, орієнтуватися на динаміку політичних процесів, дотримуватися постійного моніторингу та аналізу ситуації.
Як відомо, розробку Національної політики лікарського забезпечення розпочато за участі широкого спектру учасників фармацевтичного сектору 25 січня 2016 р. Обрано модераторів та склад підгруп, узгоджено принципи взаємодії та критерії формулювання документів, що їх буде покладено у основу майбутньої Національної політики. Визначено її основні компоненти, визначені ВООЗ, що відображають напрямки роботи кожної із підгруп – це, нагадаємо, відбір основних лікарських засобів, доступність лікарських засобів, фінансування системи забезпечення лікарськими засобами, налагодження системи поставок, регуляторні аспекти і забезпечення якості лікарських засобів, раціональне застосування лікарських засобів, дослідження лікарських засобів, розвиток кадрового забезпечення, моніторинг і оцінка.
Захід, що відбувся 10 лютого, є перший з цілої низки техніко-методологічних сесій на підтримку процесу розробки Національної політики щодо лікарських засобів.
За матеріалами прес-служби МОЗ України