Проект Закону про внесення змін до статті 19 Закону України “Про лікарські засоби” щодо здійснення електронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами

14.07.2020 року Верховна Рада України прийняла за основу законопроєкт №3615-1, яким пропонується запровадити електронну торгівлю лікарськими засобами в Україні на прикладі практик Європейського Союза.

Асоціація послідовно багато років виступає за впровадження он-лайн торгівлі та доставки лікарських засобів в Україні, адже вказана міжнародна практика значно покращує як фінансову, так і фізичну доступність лікарських засобів для пацієнтів, а також надає нові можливості для розвитку різних сфер соціально-відповідального бізнесу у цій галузі.

Законопроєкт №3615-1 містить перелік положень, які спрямовані на захист прав та безпечності для пацієнтів. Інформація про право ліцензіата здійснювати електронну роздрібну торгівлю лікарськими засобами має міститися у Ліцензійному реєстрі з виробництва лікарських засобів (в умовах аптеки), оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами органу ліцензування. Також ліцензіат повинен бути внесений в перелік суб’єктів, що мають право на здійснення електронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами, який ведеться та розміщується на сайті органу ліцензування. Обов’язково веб-сайт  суб’єкта господарювання повинен обов’язково містити: інформацію про контактні дані органу ліцензування, органів державного контролю за якістю лікарських засобів;  логотип, що відображається на кожній його сторінці і натискання на який переводить споживача за посиланням до переліку суб’єктів. Повинна бути власна кур’єрська служба, обладнання та устаткування, що забезпечує дотримання визначених виробником умов зберігання лікарських засобів під час їх транспортування, або залучення на договірних засадах інших суб’єктів господарювання. Продаж рецептурних лікарських засобів передбачається виключно за умови надання е-рецепту.

Нагадаємо, що Кабінетом Міністрів України 23.03.2020 було прийнято постанову КМУ від 23.03.2020 №220 «Про внесення змін до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів)», оприлюднену 11.04.2020. Вказаним рішенням надано дозвіл на період карантину здійснювати торгівлю лікарськими засобами та супутніми товарами дистанційно. Також дозволено організовувати та здійснювати доставку безпосередньо споживачам з дотриманням умов зберігання лікарських засобів, визначених виробником під час їх транспортування.