Предмет розкоші: на скільки подорожчають ліки при ПДВ у 20 %

У тому, що ціни на ліки в разі підвищення ПДВ для фармкомпаній до 20% зростуть, впевнені всі учасники ринку.

Міністерство фінансів України представило свій проект Податкового кодексу, який на один рік скасовує пільговий ПДВ для імпортних ліків і медичних виробів. Якщо зараз дистриб’ютори фармацевтичної продукції та міжнародні виробники сплачують податок на додану вартість у розмірі 7%, то в 2016 році їм запропонують віддавати в казну на загальних підставах 20% ПДВ.

Нагадаємо, 7% ПДВ для фармкомпаній був введений в березні 2014 (Верховна Рада 27 березня 2014 прийняла Закон «Про запобігання фінансової катастрофи і створенні передумов для економічного зростання в Україні»). До цього імпорт лікарських засобів не обкладався ПДВ.

Як зазначають у Міністерстві фінансів, додатково залучені 9,8 млрд. грн будуть направлені в Спеціальний фонд бюджету і будуть використовуватися для того, щоб реформувати нинішню українську систему охорони здоров’я.

Виникає закономірне питання: на скільки подорожчають ліки при ПДВ в 20%.

У 2014 році після введення на лікарські засоби ставки ПДВ у розмірі 7% експерти відзначали, що це призведе до зростання цін на 21%. При цьому, за їхніми розрахунками, якби ПДВ був підвищений до 20%, то вартість медикаментів зросла б на 70-80%.

Сьогодні ситуація на фармацевтичному ринку ні чим не відрізняється від півторарічної, а за рік (з червня 2014 року по червень-2015 року) упаковка імпортних ліків подорожчала в середньому на 37%.

Асоціація представників міжнародних фармацевтичних виробників AIPM Ukraine прокоментувала дане питання та відзначила, що очевидним результатом подібних ініціатив Мінфіну стане однозначне подорожчання фармацевтичної продукції, а ставка ПДВ 20% неадекватна для товарів соціального призначення, так як у всьому світі практикуються особливі підходи до оподаткування ліків, уряди стоять на захисті інтересів своїх громадян і крім знижених ставок ПДВ забезпечують населення системою відшкодування вартості лікарських засобів (повної або часткової – так звана реімбурсація).

Дистриб’ютори та фармвиробники в свою чергу говорять про неминуче падіння ринку. За словами керівника аналітичної служби компанії “Фармпланета” Євгенія Живодернікова, ринок пережив вже не одне підвищення цін, які неминуче супроводжувалися скороченням обсягів споживання ліків у натуральному вираженні. “У 2014 році обсяги продажів медикаментів в упаковках скоротилися на 12%. У 2015 році обсяг ринку зменшиться ще на 10%”, – описує ситуацію Євген Живодерніков.

Про те, що введення 20% ПДВ ще і трансформує ринок, кажуть в міжнародній компанії Bayer. “Великі компанії виявляться більш стійкими до таких змін, а ось деякі дрібні оптовики і аптечні мережі можуть не встояти. Вони втратять свою цільову аудиторію, яка не буде здатна платити більше за ліки, низький дохід компаній не дозволить закуповувати нові медикаменти, виникне великий ризик закриття подібних дрібних мереж і оптовиків “, – прогнозує можливий розвиток ситуації на ринку Олена Зубко, представник Bayer HealthCare в Україні, керівник підрозділу Bayer Consumer Care в Україні.

На перший погляд могло здатися, що ставка ПДВ у 20%, введена для імпортерів ліків, могла б зіграти на руку українським виробникам, але це не так.

Хоча за 2014-2015 рік українським компаніям вдалося відвоювати у імпорту частину ринку, збільшивши частку до 66%, виробляють вони в основному не оригінальні препарати, а генерики. На думку Євген Жіводерніков, не для всіх імпортних лікарських засобів може бути вироблена “копія”. “Особливо це стосується сучасних інноваційних і неминуче дорогих іноземних лікарських засобів. У першу чергу до них відносяться засоби для лікування онкологічної патології, системних і інших важких захворювань”, – відзначає він.

У цей момент варто згадати і про роль держави у забезпеченні населення ліками. Як всім вже відомо, МОЗ вирішило передати частину закупівель в руки міжнародним організаціям, у тому числі і закупівлю оригінальних ліків для лікування онкохворих, хворих на гепатит, а також програми з вакцинації. Верховна Рада підтримала такий крок і скасувала всі податки на ліки, які завозяться . Як уживуться дві податкові ініціативи в уряді не уточнили, також поки невідомо, чи вистачить закуплених ліків на всіх.

Опубліковано за матеріалами delo.ua