Позиція Асоціації представників міжнародних фармацевтичних виробників AIPM Ukraine щодо регулювання валютних операцій Національним банком України

Даним зверненням Асоціація представників міжнародних фармацевтичних виробників AIPM Ukraine (далі – Асоціація) висловлює позицію компаній-членів з приводу останніх ініціатив Національного банку України стосовно регулювання валютних операцій.

Протягом останнього року фармацевтичний ринок на ряду з іншими ринками зіштовхнувся з серйозними внутршіньо та зовнішньо економічними проблемами, виникнення яких є об’єктивно обумовлено такими факторами як погіршення стану економіки держави загалом, стрибок валютного курсу, непередбачуваність середовища ведення бізнесу в умовах фактичного воєнного стану тощо. Окремим випробуванням для учасників ринку стало запровадження на фоні такої ситуації податку на додану вартість (ПДВ) на лікарські засоби.

Оскільки, фармацевтичний ринок як інструмент системи охорони здоров’я виконує важливу суспільну функцію забезпечення населення ліками, результатом усіх цих чинників стало те, що фармацевтичні виробники вимушено перетворились на об’єкт негативної уваги з боку населення та влади. В той же час, варто зауважити, що не зважаючи на всі ці виклики, іноземні фармвиробники, що оперують в Україні, продовжили здійснювати свою важливу роботу, не припиняючи поставок ліків в країну. Приймаючи на себе усі ризики та збитки, іноземні виробники ліків усіляко намагались стримати зростання цін та забезпечити українським громадянам можливість отримувати необхідне медикаментозне забезпечення.

Зі своєї сторони, Уряд намагається забезпечити стабілізацію цін шляхом запровадження процедури реферування цін на лікарські засоби, а також шляхом регулювання валютних операцій.

В контексті останнього, Національний банк України 22.09.2014 року опублікував Постанову Національного Банку України №591 Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного Банку України (далі – Постанова). Положення даної Постанови стали обов’язковими до виконання усіма суб’єктами господарської діяльності, і фармацевтичного ринку в тому числі.

Проаналізувавши документ, Асоціація вимушена висловити свої застереження з приводу наступних положень Постанови.

Повний текст Позиціїї Асоціації читайте за посиланням.