Позиція Асоціації представників міжнародних фармацевтичних виробників AIPM Ukraine щодо поширення недобросовісної реклами в умовах пандемії коронавірусу COVID-19

Асоціація представників міжнародних фармацевтичних виробників AIPM Ukraine (далі – AIPM Ukraine), що представляє в Україні інтереси провідних міжнародних фармацевтичних компаній-виробників, звертається до громадян України, представників органів державної влади, ЗМІ, виробників лікарських засобів та рекламодавців щодо категоричного несприйняття поширення неправдивої інформації стосовно наявності спеціальних лікарських засобів або методик лікування коронавірусу COVID-19.

AIPM Ukraine та компанії-члени Асоціації вважають, що усі учасники фармацевтичного ринку повинні здійснювати свою діяльність виключно з дотриманням найвисоких етичних та професійних стандартів у будь-який час, а в ході кризових для країни та світу ситуацій ця вимога є критично необхідною як ніколи.

AIPM Ukraine повністю підтримує заклик Міністерства охорони здоров’я України не довіряти інформації з оголошень, у яких пропонується придбати нібито засоби для лікування та профілактики коронавірусу COVID-19. На цей час не існує жодного спеціального лікування коронавірусу COVID-19, пацієнтам в ізоляції надається симптоматичне лікування, відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я[1].

Зокрема, зараз на телевізійному каналі «1+1» здійснюється реклама лікарського засобу «Декасан», виробництва ТОВ «Юрія-Фарм», з інформацією щодо лікувальної дії й на коронавіруси[2]. Підкреслюємо, що на цей час відсутні офіційні публікації визнаних медичних досліджень, що можуть підтвердити лікувальний або профілактичний ефект будь-якого препарату щодо коронавірусу COVID-19. Така реклама, на нашу думку, має ознаки недобросовісної, про що AIPM Ukraine направлене звернення до органів влади, що здійснюють відповідний державний контроль.

Просимо уповноважені державні органи негайно вжити заходів щодо припинення введення громадян України в оману стосовно вищевказаної інформації про можливість лікування та/або профілактики коронавірусу, яка не відповідає офіційній інформації та рекомендаціям ВООЗ і МОЗ України.

Закликаємо рекламодавців та розповсюджувачів реклами, в тому числі вищевказаних, в цей період, що характеризується підвищеною уразливістю людей до маніпуляцій та омани, в тому числі через можливі панічні настрої, особливо ретельно віднестись до своїх обов’язків щодо забезпечення добросовісності реклами, а державні органи – до контролю цієї сфери.

Зазначимо, що у свою чергу науково-дослідні фармацевтичні компанії мобілізували своїх дослідників, переглянувши їхні пріоритети, щоб налагодити їх роботу над розробкою вакцини від COVID-19. Однак, розробка безпечної та ефективної вакцини та її виготовлення у достатній кількості для захисту тисяч, мільйонів людей потребують значного часу.

У звичайний час цей процес розробки нової вакцини з нуля може займати десять і більше років. Завдяки безпрецедентній співпраці між приватними та державними зацікавленими сторонами ми впевнені що ці строки будуть скорочені. Незважаючи на це, будь-яке повідомлення про те, що вакцина буде готова через два-три місяці, також буде необхідно дуже ретельно перевіряти.

Пріоритетом міжнародної фармацевтичної галузі є допомога у розробці контрзаходів від COVID-19, будь-то вакцини, терапія чи діагностика, а якщо і коли це буде успішно, зробити їх негайно доступними для тих, хто потребуватиме.

Підкреслимо, що компанії-члени AIPM Ukraine послідовно виступають за забезпечення виключно добросовісної та етичної діяльності на фармацевтичному ринку України усіма його гравцями. Крім того, компаніями вживаються усі необхідні заходи щодо забезпечення надійного та безперебійного доступу громадян України до необхідних лікарських засобів.

 

 

[1] https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/technical-guidance

[2] https://bykvu.com/ua/bukvy/ukrainskie-smi-reklamirujut-fejkovye-lekarstva-ot-koronavirusa/