Асоціація AIPM Ukraine надала коментар Інформаційному агенству «Інтерфакс-Україна» щодо можливого впливу прийнятої парламентом медичної реформи на фармацевтичний ринок України

Передбачуваний медичною реформою розвиток системи реімбурсації (відшкодування вартості) лікарських засобів буде стимулювати зростання споживання недорогих препаратів вітчизняного виробництва, вважають в Асоціації міжнародних фармацевтичних виробників (AIPМ Ukraine).“Вперше на рівні закону передбачається реімбурсація (відшкодування вартості) лікарських засобів. У зв’язку з цим, очікуємо подальше збільшення кількості рецептурних лікарських засобів, що беруть участь в даній програмі. Це повинно привести до зростання кількості споживання недорогих препаратів, вироблених в Україні, в першу чергу вітчизняних аналогів”, – прокоментували агентству “Інтерфакс-Україна” медреформу в асоціації.

У AIPМ Ukraine відзначили, що на сьогодні в Україні вже діє програма реімбурсації, в яку включені препарати – для лікування серцево-судинних захворювань, діабету другого типу і бронхіальної астми.

У той же час, при включенні в реімбурсацію складних і науковмісних ліків, наприклад, орфанних і онкологічних препаратів, варто враховувати, що більшість з цих препаратів іноземного виробництва.

У AIPМ Ukraine відзначили, що передбачуване проектом медреформи обмеження програми реімбурсації Національним переліком основних лікарських засобів, “може мати негативні наслідки”.

“В даний час цей перелік не включає в себе оригінальні і сучасні лікарські засоби, відсутні вимоги біоеквівалентності генеричних лікарських засобів (відповідності їх ефективності оригінальним препаратам), про що неодноразово заявляла AIPМ Ukraine”, – вважають в асоціації.

В асоціації також вважають, що наслідком медреформи також може стати збільшення на ринку частки рецептурних препаратів до середньоєвропейського значення (65-70%), в той час, як зараз вона становить близько 55%.

В цілому, в AIPМ Ukraine вважають, що впровадження реформи буде вимагати збільшення фінансування системи охорони здоров’я до 6-7% ВВП, однак, впроваджуваний новий механізм фінансування призведе до зростання ефективності використання фінансових ресурсів, що, в кінцевому рахунку, повинно привести до збільшення тривалості життя .

Разом з тим в асоціації поки не беруться давати оцінку створенню нового органу – Національної служби здоров’я України (НСЗУ), яка буде відповідати за фінансування системи охорони здоров’я.

“Наскільки вдалою є модель фінансування через незалежний регулятор НСЗУ – питання дискусійне. Можливо, в подальшому виявиться необхідним впровадження системи обов’язкового медичного страхування або інші подібні заходи. Однак, перехід на оплату наданих медичних послуг є головною метою і здобутком реформи”, – підкреслили в асоціації.

Як повідомлялося, Верховна Рада в четвер підтримала у другому читанні та в цілому законопроект про державні фінансові гарантії надання медичних послуг і лікарських засобів (№6327), який дає старт медичній реформі, зокрема, змін в системі фінансування медичних послуг.